Ekol Food Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Akmantar Ekol Anatolia Projesi hakkında; “Yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalıştığımız Ekol Anatolia projesi, bu toprakların unutulmaya yüz tutmuş değerli ürünlerini, en iyi ve kaliteli şekilde, gastronomi sektörüyle buluşturma isteğimizden ortaya çıkmış bir projedir.
Süreç içerisinde, ürün ve üretici bazlı yoğun araştırmalarımız oldu. En önemli mottomuz Anadolu’nun değerli ürünlerini orijinal tat ve yapısına bağlı kalarak ‘’yerinden gelen lezzet’’ anlayışımıza uygun olarak yerel üreticilerden temin etmek. Satışa hazır hale getirdiğimiz 30 kalem ürünümüzde, Karabük’ün yayım eriştesi, Sivas’ın Madımak Otu, Hatay yöresine ait Kaya Koruğu, Amasya’dan Domates Tozu, Van’ın meşhur keledoş yemeğinde kullanılan Akpancar Otu, Maraş ve Uşak’ın Tarhanası ve Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan bir balık olan ve yörede tuzlanarak tüketilen İnci Kefali gibi özel ürünlerin yanı sıra, Erzurum İspir Dut Pekmezi, Hatay’ın Ceviz Reçeli, Mersin’in meşhur Domates Tatlısı da kahvaltılık ve tatlı kategorisine girebilecek ürünlerimizden. Anadolu toprak zenginliklerinin değerini daha da yukarı çekmeyi planladığımız Ekol Anatolia projemizin peynir gubunda ise, yörük kültürüne ait olan Divre Obruk Tulumu, Karaman’ın Ermenek Peyniri, Erzurum Göğermiş, Çorum Yöresinin ünlü Kargı Tulum’u ve Van’ın Kurut Peyniri bulunuyor.

Tüm ürünleri, büyük bir titizlikle hakiki yöre ve üreticilerden temin ettiğimiz Ekol Anatolia projesini Kasım ayında katıldığımız Gastromasa organizasyonunda ilk kez tüketicilerin beğenisine sunduk ve çok olumlu geri dönüşler aldık.

Türk Mutfağına ve yöresel ürünlere duyduğumuz hassasiyet ile önümüzdeki günlerde, ürün gamımızı büyüterek ve çeşitlendirerek sektöre, farklı yöreler ve ürünlerle katkımızı devam ettireceğiz” diyor.